Board of Directors

The 50-member Board of Directors (which include the seven officers works with UTLA staff to carry out the mandates of the House of Representatives. The Board of Directors meets eight times a year.

...

 

Schedule

Click BoD meeting calendar to view dates and times for the year. (*click on the List button to view list)

...

 

OFFICERS

Alex Caputo-Pearl: UTLA President

Cecily Myart-Cruz: UTLA NEA Vice President

Juan Ramirez: UTLA AFT Vice President

Gloria Martinez: UTLA Elementary Vice President

Daniel Barnhart: UTLA Secondary Vice President

Alex Orozco: UTLA Treasurer

Arlene Inouye: UTLA Secretary

 

North Area

NEA Representatives

North Area Chair: Karla Griego: Buchanan ES

  • Rebecca Solomon: RFK UCLA Comm. School
  • Julie Van Winkle: Liaison to LOOC
AFT Representative
  • Mark Ramos: Contreras LC Social Justice

 

South Area

NEA Representatives

South Area Chair: Maria Miranda: Miramonte ES

  • Ayde Bravo: Maywood ES
  • Karen Ticer-Leon: Tweedy ES
AFT Representative
  • L. Cynthia Matthews: McKinely ES

 

East Area

East Area Chair: Adrian Tamayo: Lorena ES

NEA Representatives
  • Ingrid Gunnell: Salary Point Adviser
  • Erica Huerta: Garfield HS
AFT Representative
  • Gillian Russom: ESP Academy

 

West Area

West Area Chair: Erika Jones Crawford: UTLA

NEA Representatives
  • Noah Lippe-Klein: Dorsey HS
  • Georgia Flowers-Lee: Saturn ES
AFT Representative
  • Jennifer Villaryo: Grand View ES

 

Central Area

Central Area Chair: José Lara: Santee Education Complex

NEA Representatives
  • Kelly Flores: Hawkins SH CHAS
  • Claudia Rodriguez: 49th Street ES
  • Tomás Flores: West Vernon ES
AFT Representative
  • José Lara: Santee Education Complex

 

Valley East

Valley East Area Chair: Scott Mandel: Pacoima TV/TH/FA Magnet

NEA Representatives
  • Victoria Casas: Beachy ES
  • Hector Perez-Roman: Arleta HS 
AFT Representative
  • Mel House: Elementary PE Teacher

 

Valley West

Valley West Area Chair: Bruce Newborn: Hale Charter Academy

  • Bruce Newborn: Hale Charter Academy
  • Melodie Bitter: Lorne ES
  • Wendi Davis: Henry MS
AFT Representative
  • Javier Romo: Mulholland MS

 

Harbor Area

Harbor Area Chair: Steve Seal: Eshelman ES

NEA Representatives
  • Jennifer McAfee: Dodson MS
  • Elgin Scott: Taper ES
  • Karen Macias-Lutz: Del Amo ES
AFT Representative
  • Steve Seal: Eshelman ES

 

Adult Occupational Education

  • Matthew Kogan: Evans CAS

 

Bilingual Education

  • Cheryl L. Ortega: Sub Unit

 

Early Childhood Education Centers

  • Corina Gomez: Pacoima EEC

 

Health & Human Services

  • Mallorie Evans: Marlton

 

Special Education

  • Lucia Arias: Knollwood ES

 

PACE

  • Marco A. Flores

 

Substitutes

  • Benny Madera

 

UTLA Retired

  • John Perez